Emzirmeyi Bırakmak

Ayşegül Bayındır Emzirmeyi Bırakmak ve bu süreçle ilgili tüm deneyim ve bilgilerin derlenlediği sayfama hoşgeldiniz

Emzirmek, emmek anne-bebek arasındaki en masum ilişkilerden biridir. Emzirmek bebeğin özellikle hayatının başlangıcındaki ana besin kaynağı ve anne/bebek arasında özel bir bağ kurulmasına yardımcı olan duygusal bir süreçtir. Bebek kendini anne kucağında, göğsünde rahat ve güvende hisseder ancak bu dönemin bir de bitişi var. Emzirmeyi bırakmak gibi, her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi …

Emzirmeyi tiksindirerek ya da korkutarak kısacası şok yöntemlerle bırakmayı doğru bulmuyorum. (Mesela bu süreçte salça sür, oje sür, sakız yapıştır diyenler oldu)

Zaman içerisinde emme sıklığını azaltarak bırakmak daha uygun. Bunun için anne de bebek de hazır olmalı Uzmanlar da bu şekilde öneriyor.

Bir çık uzman 2 yaşa kadar emzirme idealdir derken bir çok uzmanda daha uzun emzirebilirsiniz diyor. Tabiki emzirebilirsiniz ama 2 yaştan sonra devam eden emzirme dönemi ile birlikte birçok bebekte yemek yemek istememe sürekli emme istediği doğuyor. Emzirmeyi bıraktıktan sonra yeme alışkanlığı da düzene giriyor. 

Ayşegül Bayındır – Masal ile Deneyimim

Masal 23 aylıktı artık emzirmeyi bırakmaya karar vermiştim. 15-18 aylıkken gece emmelerini bıraktırmak için uyumadan yarım saat 45 dakika önce gece maması dediğimiz muhallebi tarzı mamalar hazırladım. Böylece tok uyuyor ve gece emmek için uyanmıyordu. Gün içerisinde emerken hep konuştum artık memeyi bırakalım mı annem sen büyüdün gibi cümleler kurdum. Günde 3 sefer emiyordu 2 ye ve sonra teke düşürdük. 

Masal çok şükür zor bir çocuk değil, korktuğum gibi olmadı tabi bunda yalnız olmamam da büyük avantaj anneannemiz dedemiz eşim dayılarımız sürekli ilgilendi meme aklına geldiğinde hadi parka gidiyorduk dayıcım deyip dışarı çıkardılar veya anneannemiz kediler bizi bekliyor gidip onlara mama verecektik deyip eline süt alıp dışarı çıkarıyordu

Beni korkutan bir diğer konuda mastit olma durumuydu.

Memeyi bırakmak için sanırım doğru bir zamandı çünkü 1-2 sefer makina ile sağdıktan sonra sütüm de kesildi. 

Emzirmeyi Bırakmak ve aşamaları için şu şekilde bir sıralama yapmak mümkün

-emzirme sayısını ve süreyi azaltma

-dikkat dağıtıcılar bulma

-anne sütü yerine 1 yaşından büyükse inek sütüne başlama (biz bu aşamada doktorumuzun tavsiyesiyle 1 yaş üstü devam sütüne başladık her gün 1 bardak süt içiyor)

-mastit olmamam da yukarı da belirttiğim gibi doğru bir zamanlama olduğunu gösterdi. Aşamalı bıraktırmak anneyi de hazırlıyor.

Kitabımı incelemeyi ve okumayı ihmal etmeyin! https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products%2Fproductdetail&product_id=495912

Emzirmeyi Bırakmak ve Daha Fazla Blog Yazıları

Emzirmeyi Bırakmak sayfasını ziyaret ettiğiniz için teşekkürler

Emzirmeyi Bırakmak gibi size faydası olduğunu düşündüğüm diğer başlıklar

Aldığım Eğitimler

  • Ayşegül Bayındır Eğitim Adı Yaratıcı Drama
  • Ayşegül Bayındır Eğitim Adı Disleksi Eğitmen Eğitimi
  • Ayşegül Bayındır Eğitim Adı Çocuk Resimleri Analizi
  • Ayşegül Bayındır Eğitim Adı Oyun Terapisi Eğitimi
  • Ayşegül Bayındır Eğitim Adı Montessori Eğitmen Eğitimi
  • Ayşegül Bayındır Eğitim Adı NLP Practitioner
  • Ayşegül Bayındır Eğitim Adı Akıl ve Zeka Oyunları Eğitici Eğitimi
You May Also Like
Ayşegül Bayındır Tuvalet Alışkanlığı Blog Yazısı
Devamını oku

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi ( tuvalet alışkanlığı) ile alakalı genel olarak bahsedeyim sonra da Masalla neler yaptığımızı anlatayım… Tuvalet Eğitimi…
Devamını oku