Emzik Bırakma

Emziğe ne zaman bay bay demeli? Emzik Bırakma ve Emzik Bırakma sürecinde yaşanabilecek sorunlarınıza umuyorum ki yazımda cevap bulacaksınız

Emzik Bırakma Başlangıç

Öncelikle şunu belirteyim ilk 15-20 gün anne ve bebek birbirine beslenme düzeni anlamında alışana dek emzik verilmesini uzmanlar önermiyor, kolesistokin salgılanmasına yol açıp tokluk hissi yarattığı için anne memesini emmek istemeyebilir bebek.

Ne kadar erken, o kadar iyi 

Emzik Bırakma

Araştırmalara göre doğumdan sonraki ilk yıl emzik emmenin koruyucu faydaları var. Örneğin, Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Ne var ki çocuk yaşını aldığında işler değişiyor. Cleveland Clinic Children’da çocuk doktoru olan Dr.Eva Love, uzmanların 12 aydan sonrasında bebeğin emzikten kesilmeye başlanması konusunda uzlaştıklarını söylüyor. 3-4 yaşına kadar emzik kullanımı bitmemişse üst dişlerin öne çıkması, dişlerin kapanmaması ya da çapraz kapanması gibi çiğnemeyi, konuşmayı, görünüşü etkileyebilen ve dişleri düzeltmek için ortodontik müdahaleyi gerektiren sonuçlar doğuruyor,” diye ekliyor.

Emziği kesip içine çörek otu koyup böceklenmiş, limon tuzu koyup ekşimiş, salça sürüp aa acı olmuş saç yapıştırıp çirkin olmuş artık gibi pek çok bıraktırma yöntemi duydum ancak çocuğun bağ kurduğu, huzur bulduğu, onunla rahatladığı bir nesneden bu şekilde koparılmaya, tiksindirilmeye çalışılmasını doğru bulmuyorum. Bu gibi durumlar bazı çocuklarda işe yarayabilir ama genel olarak çocuğu daha da hırçınlaştırıp, psikolojik olarak yıpratır, sinir krizine de sokabilir.

Peki nasıl bir yol izleyebiliriz?

Masal için neler yaptım sizlere anlatayım Emziğe sadece belirli yerlerde yada belirli zamanlarda izin vererek başladık. Emziği evde tutup çocuğunuzun sadece arabada ya da kreşte emmesine izin vermekle işe başlayabilirsiniz. Bir hafta kadar sonra çocuğunuza emziği sadece uyku zamanı alabileceğini söyleyebilirsiniz. 

Masal için ben uyurken vermeyi tercih ettim gündüz ya da gece sadece uyku zamanı emzik veriyordum. Gün içinde emzik istediğinde hemen aklını dağıtıyordum,(15-16 aylıktı ) çadırında oynayalım, birlikte yemek yapalım, parka gidelim, bebeğini banyo yaptıralım, camdan kedilere köpeklere bakalım.. gibi

Bir taraftan da sürekli konuşuyordum artık sen büyüyorsun emziği sadece uyurken emebilirsin, emzik emerken anlatmak istediklerini anlamıyorum gibi 

1 hafta 10 gün böyle sürdü ve ben bu sürede sürekli ona İSTERSEN emziğini küçük bir bebeğe veya yavru kediye-köpeğe verebiliriz, diye aşılıyordum ve evde ortalıkta görebileceği, ulaşabileceği yerdeki emziklerini kaldırdım tek bir emzik bıraktım onu da uyku zamanı emebileceğini öğrenmişti. Bir gün 3 aylık bebeği olan arkadaşlarımız bize geldi ve o akşam masala bebeğin emziği yokmuş ve artık senin de ihtiyacın yok İSTERSEN emziğini bebeğe verebilirsin deyip emziği masala uzattım o da bebeğin kucağına bıraktı. (Önemli olan çocuğunuzun da bunu istemesi siz zorlarsanız onun için de sizin için de bu süreç daha uzun ve zorlu geçer) İlk 1-2 gece uyumak için emzik istedi, ağladı. O zaman sakin bir ses tonuyla emziğini bebeğe vermiştin hatırladın mı diye konuştum. Eğer bebeğiniz sizi emiyorsa emziği bıraktırmak biraz daha rahat oluyor.

Masal emziğe çok düşkün bir çocuk değildi bırakmamız rahat oldu ilk 3-4 ay vermemiştim bile denebilir. 

Emzik Bırakma Yanlış Davranış

Emziğe çok düşkün bebekler olabilir, emziğin biri elinde biri ağzında olmadığı zaman çılgına dönenler gibi ama endişelenmeyin bu emziği illaki bırakacaklar siz hiç 15 yaşında emzik emen bir birey gördünüz mü? Önemli olan çocuğunuza sert, kesin bir şekilde davranmamak. 

❗️  tamam artık sen büyüdün emzik yok dedim duyuyor musun bir daha emzik istemeyeceksin ATTIM emziğini VERDİM emziğini yok işte varsa bul da em sus artık emzik de emzik ne tutturdun ya kocaman çocuk oldun ne emziği terbiyesiz hala emzik diye ağlıyorsun ❌❌ gibi söylemlerden aman uzak duralım❗️

Önemli olan tuvalet eğitiminde, emzirmeyi bırakmada da olduğu gibi bebeğinizi yıpratmadan bunu yaptırmak 

Bazen çok zor nasıl yapacağız dediğimiz şeyler korktuğumuz gibi de olmuyor …

Ayşegül Bayındır Blog Yazısı Özeti

Ayşegül Bayındır, “Masal Tadında Bebek Yemekleri”
Tam da annelerin ihtiyacı olan bir kitap
Kitap ay ay ve öğün öğün ayrılmış 3 Uzman Çocuk Doktoru onaylıdır

Her ebeveyn, bebeğinin zihin Gelişimi iyi olsun ister. Bebeğiniz 6. ayından itibaren onunla rutin olarak kitap inceleme saatleri ayarlamak hem size hem de ona iyi gelecektir. Peki nasıl kitaplar seçmeliyiz?

Emzirmek, emmek anne-bebek arasındaki en masum ilişkilerden biridir. Emzirmek bebeğin özellikle hayatının başlangıcındaki ana besin kaynağı ve anne/bebek arasında özel bir bağ kurulmasına yardımcı olan duygusal bir süreçtir. Bebek kendini anne kucağında, göğsünde rahat ve güvende hisseder ancak bu dönemin bir de bitişi var. Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi …

Uzmanlar tuvalet eğitimi için en uygun zamanın 24-36 ay arası olduğunu belirtmekle birlikte bu aralığın bir kaç ay fark edebileceğini de söylüyor.
Genellikle kız çocukları 29.ay erkek çocukları 31.ay itibari ile tuvalet eğitimini kazanmış olurlar. Bir sağlık sorunu yoksa ve bu süreler uzamışsa bir uzmandan destek almak gerekebilir.

Öncelikle şunu belirteyim ilk 15-20 gün anne ve bebek birbirine beslenme düzeni anlamında alışana dek emzik verilmesini uzmanlar önermiyor, kolesistokin salgılanmasına yol açıp tokluk hissi yarattığı için anne memesini emmek istemeyebilir bebek.

Kitabımı okumayı unutmayın! https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products%2Fproductdetail&product_id=495912

You May Also Like